-

telok : Wy tam telok nie kombinujcie i filozofa żałosnego z siebie nie róbcie

Polityka, czyli cienie w jaskini

Powiem na początek, że posłużyłem się w tytule notki platońską jaskinią dla wykazania się erudycją. No żarcik taki, może nie najwyższego lotu.

Kompletnie nie rozumiem sytuacji z rezygnacją bardzo dobrze ocenianej przez obywateli Pani Premier i zmiany na tym stanowisku.

Chyba Bismarck był autorem prostej i oczywistej sekwencji "Ludzie nie powinni widzieć jak robi się kiełbasę i politykę" . No i niestety muszę przyznać mu rację, mimo że Prusak.

Są dwie skrajne koncepcje tworzenia polityki i rządzenia państwami. Jedna teoria daje całą władzę tworzenia w ręce oligarchii finansowej, co to potrafi wszystko kupić i zasadniczo ma przemyślany na lata plan drenowania ludzi z kasy. Druga koncepcja to odwołanie się do porównania polityki do Ruchów Browna. „Ruchy Browna obserwuje się dla mikroskopijnych, mniejszych niż mikrometr, cząstek zawiesiny bez względu na ich rodzaj. Cząsteczki poruszają się ciągle, a ich ruch nie słabnie. Prędkość ruchu jest większa dla mniejszych cząstek i wyższej temperatury.

Oczywiście w życiu czystych modeli nie ma, bo życie byłoby nudne. Ja osobiście zawsze skłaniałem się do koncepcji ruchów pana B. Rozumiem to tak, że do polityki idzie może 5% ludzi, którzy chcą, jako patrioci, zrobić coś dobrego dla tego obywatela, co to jest ich wyborcą i dla kraju, którego są elitą. No, a reszta idzie by załapać kasę i kumpli ustawić.

To nie jest nic oryginalnego i tylko w Polsce występującego. Z mojej biznesowej przeszłości pamiętam spotkanie z byłym prezesem firmy zagranicznej w Polsce, który wrócił do swojej firmy macierzystej. Tu, w Polsce to był w firmie drugim po Bogu, a ateiści mieli gorzej, bo pierwszym, a tam? Tam był nikim i tylko szukał możliwości wyjazdu na kolejny kontrakt, by znowu być kimś. Jak z nim pogadałem, to on mi wyjaśnił jak to działa. Oni tam w firmie tworzą nieformalną strukturę, to są powiązania z uczelni zasadniczo. No i ta sitwa ciągnie w górę jeden drugiego. Mój kolega był niepocieszony, bo przez tę nieostrożność, że pojechał do dzikiego kraju wypadł z siatki znajomości, czyli ludzi ,z którymi jada się kolacje i chodzi na mecze, czy gdzieś tam.

No i chyba dokładnie tak jest w polityce. Tam też tworzą się różne frakcje i koterie, które chcą ciągnąć w górę swoich kolegów czy też koleżanki. Nam się mogło wydawać, przez dostrzeganie niesamowitego ataku na PiS, że to jest partia monolit. Takie cudo na tym niedoskonałym świecie nie ma prawa istnieć w polityce. PiS zdecydowanie jest partią inną niż pozostałe w Polsce, bo w PiS pewnie jest tych uczciwych z 5-7%, a w takiej PO to może 0,1%?

Wracając teraz do tych ruchów pana B., to w PiS, jak w każdej partii politycznej trwają ciągłe walki frakcyjne grup interesów, które chcą obsadzić swoimi kolegami/koleżankami różne fajne stanowiska. Tak działa demokracja stety czy niestety. Grecy starożytni urzędników losowali i też skończyli marnie.

Tu oczywiście warto wrócić do koncepcji z oligarchią finansową i ona pewnie też robi swoją robotę, ale moim zdaniem to nie System Pana Osiejuka, czy Stare Kiejkuty Michalkiewicza robią politykę, ale frakcje kolegów, którzy razem się ciągną w górę.

No i teraz by zagrać jak rasowy autor notki poważnej, mogę nawiązać do tego nieszczęsnego Platona z tytułu notki. Szanowni Państwo, Państwa analizy są bardzo ciekawe, ale mają taki związek z rzeczywistością jak te cienie w jaskini.

Voilà:)tagi: szydło 

telok
8 grudnia 2017 18:25
6     721    0 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @telok
8 grudnia 2017 20:39

Ponieważ demokracja jest do de... Ateńczycy co ją wynaleźli marnie skończyli:))

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 8 grudnia 2017 20:39
8 grudnia 2017 21:03

Taki piękną odpowiedź do Pani napisałem i chyba ruscy hakerzy mi net zablokowali:)

Miałem wtedy wenę, ale teraz bez wny postaram się odtworzyć komentarz - już tak piękny nie będzie, bo bez weny:(

Moim zdaniem sensownym systemem władzy jest monarchia z parlamentem. Mamy dzięki takiej konstrukcji ośrodek władzy wykonawczej, który jest bardziej odporny na różne naciski niż jakiś prezydent, który wygrywając pierwsze wybory musi już mysleć o kolejnych. Parlament oczywiście tylko z prawem tworzenia prawa zatwierdzanego przez monarchę.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 8 grudnia 2017 21:03
8 grudnia 2017 21:10

No proszę, jak miło:).

Tez mi się to wydaje sensowne, ale ja mentalnie tkwię w 'moim' Księstwie Siwierskim. Nawet urodziłam się jeszcze za zycia ostatniego księcia - kard. Sapiehy.... I rodzinna tradycja dobrze tamte czasy wspomina:).

To było niezależne Księstwo.... Nigdy nie należeliśmy do RON :))

.

 

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @telok
8 grudnia 2017 21:24

Niech Pani na Bawarię popatrzy i jak oni wyszli na przegonieniu króla.

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @telok
10 grudnia 2017 19:25

Wydaje się, że obecnie konsekwentnie i skutecznie robi politykę Komunistyczna Partia Chin. Reszta struktur i pomysłów politycznych  jest na śmietniku historii.

Ale można żyć w Polsce i to chwalić, tak jak spadkobierca Merrill Lynch który mieszkał w Nowym Sączu.

http://www.dts24.pl/zmarl-charles-merrill-skromny-milioner-i-filantrop-kochal-nowy-sacz-i-tutaj-spedzil-ostatni-czas/

zaloguj się by móc komentować

qwerty @telok
11 grudnia 2017 08:23

to jest opis systemu funkcjonowania państwa;- un onemu a ideologie się dopasuje do potrzeb i do wyobrażeń gawiedzi; natomiast realne funkcjonowanie? po prostu na wszystkiech szczeblach tych drabin awansów kryminalizacja i patologiczne, srodowiskowe getta - takie subkultury o poczuciu wyższości nad każdym;- i to poczucie wyższości funkcjonuje tylko dotąd dopóki nie tracą państwowego żłobu; przykład: nie ma grup przestępczych bez wsparcia aparatu i analiza wyłudzeń podatku VAT to pokazuje [nikt nie dostanie zwrotu bez odpowiedniego 'paszportu/certyfikatu/..']

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować