-

telok : Wy tam telok nie kombinujcie i filozofa żałosnego z siebie nie róbcie

Forrest Gump – lektura obowiązkowa dla wyzwolonych kobiet

Zasadniczo to chciałem notkę zatytułować - Forrest Gump czyli duży może więcej, ale jakoś zdecydowałem się na inny tytuł, którego zasadność udowodnię w notce.

Notka jest oczywiście dedykowana Szanownej Pani Maryli, dobremu duchowi Szkoły Nawigatorów i Damie, która ze stoickim spokojem znosi moje impertynencje i nietaktowne wyskoki.

Zacznę może od cytatu z książki by mieć alibi. „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. Tak mawiała mam Forresta. To może być ostrzeżenie dla potencjalnych czytelników notki. Jakby, co to ostrzegałem.

Może jeszcze dwa słowa dla stworzenia nastroju. Odnalazłem w mojej biblioteczce książkę, o której mam napisać kilka słów i jest to dzieło zgryzione przez mojego pesa Froda. Książka ma tylko 238 stron, bo grubszych książek jakoś peso nie gryzł. Taki znawca literatury był z niego.

Teraz zastosuję metodę Szanownej Pani Pantery i sięgnę po biogram autora książki.  Książkę napisał Winston Groom, postać ciekawa. Człowiek, który służył w wojsku ponad cztery lata i to w dosyć znanej w US Fourth Infantry Division. Był oczywiście w Wietnamie i chyba dzięki temu wątek wojenny wraz z porucznikiem Danem, jest w książce oddany tak ciekawie.

Przypadek Forresta był dla mnie o tyle ciekawy, że najpierw miałem okazję zobaczyć film z kreacją wspaniałego Toma Hanksa, a dopiero po przeczytaniu książki zrozumiałem jak niefortunne było obsadzenie Toma w tej roli. To niestety zabiło przesłanie – czyli duży może więcej.

Teraz może przelecimy książkę i zwrócimy uwagę na spraw kilka. Forrest urodził się jako dziecko niepełnosprawne i był do tego nieco głupawy. Takie obciążenia nie dawały mu szans na zaistnienie w dzisiejszym świecie. No i w szkole podstawowej koledzy potrafili naszemu bohaterowi pokazać, jakim jest nikim. By nie było zbyt słodko to Forrest miał też dosyć osobliwą matkę, kobietę z zaburzeniami. Ot życie.

Szkoła podstawowa jednak miała też swoje plusy, bo Forrest poznał tam miłość swojego życia i nauczył się szybko biegać, co było konieczne dla uniknięcia łomotu sprawianego przez kolegów.

Forrest wyrósł po jakimś czasie na wspaniałego mężczyznę, czyli tak około dwa metry wzrostu i 130 kilo wagi, a ponieważ od zawsze potrafił, dzięki kolegom, szybko biegać, więc stał się gwiazdą sportu, konkretnie to futbolu amerykańskiego. Sport pozwolił Forrestowi skończyć z sukcesem szkoły i nawet dostać się na studia. Na tych studiach najciekawsze dla mnie było przechodzenie futbolistów przez zamknięte drzwi. Ja jestem spory facet, ale nigdy bym się na to nie odważył. No, ale ja tylko grałem w kopaną, a nie słynny futbol amerykański.

Pięknie w książce jest opisane wojsko i mimo, że amerykańskie to jest bardzo podobne do polskiego. Kurwowanie jest chyba ogólną manierą każdej armii. A koleś, który mówił o swoim mieście kurwacincikurwanati, mógłby spokojnie znaleźć swojego brata bliźniaka w Polsce. To oczywiście tylko dygresja. Ważny w książce jest Wietnam i bohaterstwo Forresta, który wyniósł na plecach spod ostrzału cały pluton z porucznikiem Danem.

By już nie przedłużać opowieści, napiszę tylko, że dzięki inspiracji  kolegi i swojemu szczęściu, Forrest dorobił się ogromnych pieniędzy.

Mama była z niego bardzo dumna, a i pierwsza miłość po szaleństwach w komunach hipisowskich i niestety śmiertelnie chora na koniec swojego życia wróciła do Forresta i dała mu syna.

Czy Forrest, wiejski głupek potrafił być dobrym ojcem, tego oczywiście nie wiem, ale sądzę, że miał na to lepsze papiery niż inni wrażliwi intelektualiści. On przynajmniej potrafił przejść przez zamknięte drzwi, co nie jest takie łatwe.

No i by zrobić zamknięcie klamry, którą otworzyłem w tytule pisząc o wyzwolonych kobietach, powiem tylko, że ta książka pokazuje jak nieprzewidywalne może być życie. Kobiety życia Forresta, dzięki temu przygłupowi miały po swoich szaleństwach spokojną przystań. Tak na spokojnie analizując losy bohaterów książki można się zastanowić, kto tu był przygłupem?

P.S. Przywołane w notce przechodzenie przez zamknięte drzwi nie jest polecane przez autora notki. Jeśli ktoś tego spróbuje to jego sprawa.

 

 tagi: forrest gump 

telok
24 lutego 2018 07:48
42     1151    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @telok
24 lutego 2018 10:57

https://m.youtube.com/watch?v=ruGlFbnTgQA

.

Proszę Pana. ..MY z Czeladzi. ..;)....

Napiszę kiedyś notkę autobiograficzną:))

.

Jak hartowała się DAMA ;).

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok
24 lutego 2018 11:00

Forresta oglądałam w krakowskim kinie Sztuka na św Jana.  Niestety poszłam tam z koleżanką, której zawsze trzeba było tłumaczyć filmy. Otóż ona się poplakała na seansie. 

Szkoda, ze wtedy nie miałam pańskiej notki pod ręką; ).

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 11:00
24 lutego 2018 11:04

"Szkoda, ze wtedy nie miałam pańskiej notki pod ręką; )."

A to w jakim celu?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 11:04
24 lutego 2018 11:09

Dydaktycznym. Ona płakała nad nim.

.

Śnieg. .idę z PIES'em.

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 11:09
24 lutego 2018 11:15

"Ona płakała nad nim."

Coooo? To był wspaniały spełniony mężczyzna, który swoim kobietom potrafił zapewnić schronienie i dzieckiem się pięknie zajął. No i jakby co to zawsze potrafił przejść przez zamknięte drzwi.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @telok
24 lutego 2018 11:32

To jeden z wielu przykładów, że inteligencja i mądrość to dwie różne cechy.

zaloguj się by móc komentować

telok @Grzeralts 24 lutego 2018 11:32
24 lutego 2018 11:36

Zdecydowanie tak! Ja bym jeszcze dodał do tego zestawu odpowiedzialność.

zaloguj się by móc komentować

orjan @telok
24 lutego 2018 12:13

Forrest przechodził przez zamknięte drzwi? Ja bym raczej określił, że drzwi się na nim nie domykały.

Jakikolwiek przypływ lub odpływ wokół wzbierał, to jego nie zalewał, ani nie osuszał. Dlatego był przystanią dla tych, którzy dali się zalać lub obeschli z wartości.

Dla mnie morałem jest w tym, że w dłuższym okresie skałą okazuje się tylko ten, kto trzyma się cywilizacji łacińskiej.

Drugim morałem jest, że w dzisiejszym świecie uchodzącym za cywilizację łatwiej uchronić się zapóźnionemu.

 

zaloguj się by móc komentować

glicek @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 11:00
24 lutego 2018 12:27

Niestety poszłam tam z koleżanką, której zawsze trzeba było tłumaczyć filmy.

Ale koleżanka załapała o co chodziło z tymi krokami, które od młodego Foresta podpatrzył chłopak z gitarą albo o inwestycji, która zrobiła z Foresta milionera? Jak Forest mówił o inwestycji w firmę sadowniczą otwierając kopertę z tęczowym jabłkiem to po pół sali kinowej ryknęło śmiechem a pozostałe pół zaczeło się rozglądać z błądzącym wzrokiem o co chodzi. :)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 11:15
24 lutego 2018 13:53

Typ "matka Polka".

Bardzo serio i bez nijakiej wyrozumiałości "zaopiekuje na śmierć"

.

 

zaloguj się by móc komentować


Maryla-Sztajer @glicek 24 lutego 2018 12:27
24 lutego 2018 13:58

Nie wiem... Może się uśmiechnęła. ..Z zaklopotaniem. Z zaskoczeniem,  że on daje rade. ..

Matka Polka woli zrobić sama  - za męża, syna. ..jakoś tak to działa chyba. 

Mnie to wkurza.

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 24 lutego 2018 13:58
24 lutego 2018 14:00

W sumie...brak zrozumienia ze największy mężczyzna nawet jest okropnie delikatna konstrukcją

.

 

zaloguj się by móc komentować


Maryla-Sztajer @Grzeralts 24 lutego 2018 14:16
24 lutego 2018 14:19

Człowiekiem po prostu. 

Jak i kobieta - nie obiektem do zamęczenia opieką lub jej brakiem. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 13:53
24 lutego 2018 14:45

No tak, ja już kiedyś pisałem, że wystarczy Masajom wysłać nasze nauczycielki i w ciągu kilku lat lwy nie będą przed Masajami uciekać, ale się z nich śmiać:)

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 14:00
24 lutego 2018 15:13

"W sumie...brak zrozumienia ze największy mężczyzna nawet jest okropnie delikatna konstrukcją"

Może jednak nie szalejmy z tą delikatnością i konstrukcją, bo za chwilę dojdziemy do wniosku, że trzeba mieć doktorat lub nawet habilitację z człowieków by pozwolić parze mieć dzieci, bo to tak skomplikowane i kruche istoty (dzieci znaczy). Jakoś przez tysiące lat niepiśmienni nomadzi potrafili wychowywać swoich synów na dzielnych wojowników, a dziewczynki na wspaniałe matki i głowy rodzin. Nawet dzisiaj takie ludy egzystują i pojęcia nie mają o skomplikowanej konstrukcji człowieka.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 15:13
24 lutego 2018 15:27

Idziemy od ściany do sciany....:)))

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 15:27
24 lutego 2018 15:32

Kto idzie ten idzie, ja tam się środka trzymam:)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 15:32
24 lutego 2018 15:36

hi hi hi...

Szczególnie proponując mi wczoraj rolę dzikiego Masaja z dzidą, polującego na biednego teloka...tulącego do serca Forresta :))

;).

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 15:27
24 lutego 2018 15:39

Samochód jest wielkim, skomplikowanym i dość delikatnym urządzeniem. By nim sprawnie i bezpiecznie jeździć nie jest potrzebna wiedza o budowie silnika, czy działaniu alternatora. Wystarczy wiedzieć gdzie jest gaz i hamulec, a kierownica sama wchodzi w ręce.

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 15:36
24 lutego 2018 15:42

"Szczególnie proponując mi wczoraj rolę dzikiego Masaja z dzidą, polującego na biednego teloka...tulącego do serca Forresta :))"

Niestety, nikt nie jest doskonały, nawet ja;) No, ale się staram:)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 15:39
24 lutego 2018 15:42

No ja jestem człowiek pierwotny... nie mam prawa jazdy. Chodzę pieszo....głównie:).

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 15:42
24 lutego 2018 15:48

Ci biedni masaje będą mi chyba dlugo wspominani, no ale zawsze mogło być gorzej :)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 15:48
24 lutego 2018 15:49

Wręcz przeciwnie.....przecież będzie coś nowego...:)))

.

Idę z PIES'em w zamieć cudną

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 15:49
24 lutego 2018 15:51

Udanego spaceru i pozdrowienia dla pesa:)

zaloguj się by móc komentować

glicek @telok
24 lutego 2018 16:12

Kobiety życia Forresta, dzięki temu przygłupowi miały po swoich szaleństwach spokojną przystań.

Można powiedzieć - Forest Gump mężczyzna idealny. Kochający na zawsze, szanujący, wierny, czekający, bogaty, szczodry, odpowiedzialny. Nie zwraca uwagę na bogatą kartotekę przychodni W i uzaleznień alko i dragów swojej kobiety, nie sprawdza DNA czy jego syn jest naprawdę jego, nie robi awantur, wybacza, niczym pies obronny obije ryj i skopie (słusznie lub niesłusznie) każdego kto na nią krzywo spojrzy, da przystań w śmiertelnej chorobie, pochowa i będzie na pogrzebie w odrożenieniu od jej licznych przyjaciół z lat szalonej młodości.

Zbliża się marzec czyli otwiera się kolejny 6272892 sezon na Manify, "kobiety mowią dość!", MarszeSzmat i Macice Wyklęte, teraz nawet Żelazne. Ciekawe ile z tych Macic Wyklętych ma w swoim życiu albo gdzieś blisko na horyzoncie swojego Foresta Gumpa?

zaloguj się by móc komentować

telok @glicek 24 lutego 2018 16:12
24 lutego 2018 16:27

Dobre pytanie. Forrest to jest przykład mężczyzny przez duże M. To nie jest koleś, czy chłopak jakich dziś pełno i to nawet w wieku lat 60-ciu. Trafił niestety na dziewczyny, które nigdy nie stały się kobietami, mimo że dzieci urodziły. Potrafił jednak zawsze zachować się przyzwoicie, a do tego nie trzeba być mistrzem intelektu ale normalnym czlowiekiem być wystarczy. W dzisiejszych czasach to też da się zrobić wbrew pozorom.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @glicek 24 lutego 2018 16:12
24 lutego 2018 17:32

https://m.youtube.com/watch?v=wJW4kMYxCNQ

.

Zamiast komentarza, bo o tych osobach nie rozmawiam. Tu jest mądre podsumowanie ich działań.

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 17:32
24 lutego 2018 17:48

Pierwszy raz coś takiego wysluchałem :)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 17:48
24 lutego 2018 18:55

Gabriel ma jego najnowszą płytę. Ta jest starsza

.

 

zaloguj się by móc komentowaćtelok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 19:09
24 lutego 2018 19:18

Powiem pani szczerze, że kolesie co grają na gitarze czterema chwytami (no akordami) jakoś do mnie nie przemawiają.

Jak chcę posłuchać gitary to wolę np. to:

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 19:09
24 lutego 2018 19:27

By nie było, żem zapatrzony w zagranicę dodam może nasz polski duet Alber i Strobel:

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 19:18
24 lutego 2018 19:36

Tam chodzi o to że Kurpie,  jest cały festiwal.

Są też oberki i mazurki...Opoczno itp..

Tańczyłam oberki. ..to transowe wręcz przeżycie. .

.

Zaraz poszukam 

.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok
24 lutego 2018 19:42

https://m.youtube.com/watch?v=A3YlYECrhbI

.

Jest Pan w stanie tak tańczyć?  Na weselu, gdzie gra bez końca.  Nie tyle co na tym nagraniu.

.

.

 

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 19:42
24 lutego 2018 19:45

Taniec jest dobry na moje krzyże bo mam pracę siedzącą, ale może nie aż tak:)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @telok 24 lutego 2018 19:45
24 lutego 2018 19:48

To proszę sobie posłuchać muxyki kajockiej ....

.

albo Pan złapie ...albo nie...tu żadne chwyty nie mają nic do rzeczy. 

.

Dobrej nocy:).

Znikam, bo oczy bolą,  miała być nowa notka. ..już nie..

.

 

zaloguj się by móc komentować

Tytus @telok
24 lutego 2018 20:30

Ta scena z tego filmu powoduje u mnie refleksje natury eschatologicznej.

https://www.youtube.com/watch?v=pTSiQCYQuvA

Może przez piosenkę Free bird zespołu Lynyrd Skynyrd?

Dzięki za artykuł i dyskusję!

zaloguj się by móc komentować

telok @Maryla-Sztajer 24 lutego 2018 19:48
2 marca 2018 15:21

Jakoś ta muzyka do mnie nie trafia. Z muzyką tak jest, że jednemu słuchaczowi bardzo się podoba, a innemu już niekoniecznie.

zaloguj się by móc komentować

telok @Tytus 24 lutego 2018 20:30
2 marca 2018 15:28

Scena wyjątkowo mocna, a i muzyka mistrzowsko dobrana. Zabił mi Pan jednak ćwieka tą eschatologią, tak że nawet w wiki sprawdziłem i powiem szczerze, że dalej tego zwrotu "refleksje natury eschatologicznej"  nie rozumiem.

Ja również dziękuję za dyskusję.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować