-

telok : Wy tam telok nie kombinujcie i filozofa żałosnego z siebie nie róbcie

Czy „Cywilizacja żydowska” Feliksa K. Konecznego jest dziś wydawalna w Polsce?

Tak dla jasności muszę oczywiście zastrzec na początku notki, że w żadnym momencie nie myślałem o wydaniu tej pracy przez „Klinikę Języka”. Taki „mądrala” to, mimo wielu ograniczeń umysłowych, raczej nie jestem. Tytułowe pytanie jest oczywiście pytaniem retorycznym. [to akurat jednak nie pytanie retoryczne bo praca jest do kupienia http://multibook.pl/pl/p/Feliks-Koneczny-Cywilizacja-zydowska-3-tomy/690]

Wszyscy chyba wiemy, co się ostatnio dzieje w relacjach polsko-żydowskich. Pięknie to Gospodarz dziś opisał w swoim felietonie pt. „O sposobach godnego zachowania się wobec szykan”.

Moim zdaniem, pierwszą sprawą, która powinna być zrobiona, to przekazanie szerokiej rzeszy odbiorców w Polsce prawdy o stosunkach między Polakami a Żydami na przestrzeni dziejów I i II RP oraz w czasach okupacji niemieckiej.

Może jeszcze mała prośba do przedstawicieli Polski o nieco wyhamowanie ekspresji w stylu 1000 lat wspólnej historii, co to ma łączyć Polaków i Żydów. No, ale …

Teraz jeszcze mała dygresja. Dla mnie, człowieka urodzonego w końcówce lat 50-tych w Bielsku-Białej, Żydzi byli przez większość mojego życia czymś tak egzotycznym jak Indianie. Do dziś dnia żadnego Żyda nie poznałem osobiście, a tylko kiedyś na lotnisku w Pyrzowicach widziałem grupkę oryginalnie ubranych dżentelmenów z pejsami i wydedukowałem, że pewnie to Żydzi.

Jak wyżej napisałem, Żydzi mnie kompletnie nie interesowali, no może w kontekście wojen na Bliskim Wschodzie, ale to raczej Izrael, jako państwo.

Tak by pewnie byłoby dalej, ale to Żydzi zaczęli upominać się o kasę z mojej kieszeni, kieszeni polskiego obywatela.

Chcąc nie chcąc jakoś zacząłem się tą problematyką interesować. Coś tam się czytało, ale raczej takie różne rzeczy niewarte wspomnienia i kiedyś w necie trafiłem na F. Konecznego i przywołane w tytule dzieło. No i przeczytałem tę książkę jednym tchem.

To jest praca naukowa, która opowiada o dziejach Żydów od samych początków dostępnych w źródłach historycznych po okres II RP. Szczególnie ciekawe są opisanie przez Autora pomysły na cywilizowanie Żydów, podejmowane pod koniec XVIII wieku w XIX wieku przez polskich luminarzy. Mimo, że Koneczny pisze o tym bardzo poważnie, to czyta się to jak felieton. Bardzo ciekawie opisane też są międzynarodowe zabiegi w celu utworzenia na terenach Polski Judeopolonii z żydowską zwierzchnością nad polską tłuszczą. To się działo pod koniec I Wojny Światowej i Korwin-Milewski też o tym w pamiętnikach wspomina.

Dzieło Konecznego jest przebogate w odwołania do źródeł. Kawał solidnej pracy naukowej jednym słowem.

Ta praca powinna być lekturą obowiązkową, zwłaszcza dla polityków, którzy chcą prowadzić coś, co szumnie nazywa się dialogiem polsko-żydowskim, a zwłaszcza dla tych co wydają hurtowo polskie paszporty (wiadomo komu).

Nie jest oczywiście moim celem recenzowanie, czy też nawet omawianie pracy Konecznego. Chciałem tylko zwrócić na nią uwagę.

Drugim dziełem, które bym polecił polskim politykom od dialogu, jako bonus, to praca Ignacego Schipera pt. „Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich”. Ta praca powala Polaka na kolana. Praca jest tak jak ta Konecznego bardzo bogata w odwołania do źródeł. Ma jednak nad nią jedną przewagę bo zawiera wiele zestawień tabelarycznych obrazujących omawiany temat.

Tak na zakończenie to tylko mnie taka myśl męczy. Czy twórczość Konecznego musi być w Polsce twórczością przeklętą? Kilka jego prac ukazało się w III RP, ale te wydania to niestety nędza. Przywołanego w tytule dzieła pewnie się nie doczekamy. Dobrze, że przynajmniej mamy net. No, a z politykami od sławnego dialogu to - A fructibus eorum cognoscetis eos.

P.S. Ciekawe, ze całe stado prześmiewców zwalczających tzw.”polski ciemny nacjonalizm” z GW, czy TVN to ludzie o korzeniach żydowskich. Koneczny cytuje coś takiego:

Niemojewski zaś ogłosił sławny artykuł pod wymownym tytułem: "Dwużydzian Polaka". Pisał w nim, co następuje: "Na gruncie drwin - powiada - wytworzyło się duchowe współżycie żydów i Polaków, żyd powiedział Polakowi: Nie mogę z tobą nic wspólnie kochać, czcić, uwielbiać, nad niczym wspólnie cierpieć i do niczego wspólnie dążyć - ale możemy wspólnie drwić ze wszystkiego. Wydrwię ci twego Boga, twa Ojczyznę, twa tradycje i twe ideały, twe pragnienia i twe wysiłki i obaj będziemy wyżsi ponad to wszystko. Zaszedł się żydowski kpiarz z polskim kpem i zaczęli ze wszystkiego kpić. I wytworzyło się środowisko, w którym żadna wielka idea, żaden wielki czyn nie mógł dojrzeć. Albowiem żydowski "odczynnik" rozkładał skutecznie na drwiny wszelkie przejawy woli."

Tak na marginesie to Niemojewski był przez jakiś czas wielkim filosemitą.tagi: żydzi  politycy  koneczny 

telok
17 kwietnia 2018 17:40
47     1689    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Slepowron @telok
17 kwietnia 2018 18:07

Dobrym uzupelnieniem, a w bardzo wielu aspektach znacznym rozszerzeniem,  opisu tej cywilizacji jest praca E.Michael Jones'a  "The Jewish revolutionary spirit and it's impact on world history".  Choc bodajze 3 ksiazki Jones'a sa przetlumaczone na polski, z ta bedzie trudniej bo dosc opasly tom i tlumaczenie bedzie duzym projektem.

zaloguj się by móc komentować

telok @Slepowron 17 kwietnia 2018 18:07
17 kwietnia 2018 18:18

Oczywiście opracowań tej tematyki jest wiele, ale chyba tylko metoda Konecznego, czy może koncepcja postrzegania historii świata przez pryzmat cywilizacji (teoria cywilizacji) sporo tłumaczy. 

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @telok
17 kwietnia 2018 18:19

Daje plusika za wywołanie tematu bo też chętnie bym nabył ładnie i nie drogo wydane dzieła F Konecznego, nie tylko Cywilizację Żydowską.

zaloguj się by móc komentować


przemsa @telok
17 kwietnia 2018 18:31

> Dla mnie, człowieka urodzonego w końcówce lat 50-tych w Bielski-Białej

Lubię te strony, bardzo.

 

zaloguj się by móc komentować


bolek @telok
17 kwietnia 2018 18:50

" Dla mnie, człowieka urodzonego w końcówce lat 50-tych w Bielsku-Białej, Żydzi byli przez większość mojego życia czymś tak egzotycznym jak Indianie. "

Ale zakładam, że jako urodzony w Bielsku, gdzie przed wojną prawie cały bielski przemysł włókienniczy był w rękach żydowskich, miałeś świadomość, że w Bielsku mieszkało wtedy dużo Żydów?

BTW czytam Twoje notki regularnie ale nie mogę Cię "rozgryźć"...

zaloguj się by móc komentować

telok @bolek 17 kwietnia 2018 18:50
17 kwietnia 2018 19:00

Żydzi mieszkali akurat w Białej a nie w Bielsku. Bielsko było w dużej części zamieszkane przez Niemców.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @bolek 17 kwietnia 2018 18:50
17 kwietnia 2018 19:01

Jak to w ogóle jest? Bielsko jest bardziej śląskie, a biała krakowska?

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @bolek 17 kwietnia 2018 18:50
17 kwietnia 2018 19:01

Telok fajnie pisze i tyle :)

 

zaloguj się by móc komentować

telok @przemsa 17 kwietnia 2018 19:01
17 kwietnia 2018 19:02

No tak. To były przecież dwa różne miasta.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @telok
17 kwietnia 2018 19:08

Konecznego od lat i niemal na bieżąco wydaje Antyk. Inne wydawnictwa też. Rynek raczej nasycony.

zaloguj się by móc komentować

telok @rotmeister 17 kwietnia 2018 19:08
17 kwietnia 2018 19:12

Cywilizację żydowską też?

zaloguj się by móc komentowaćtelok @parasolnikov 17 kwietnia 2018 19:13
17 kwietnia 2018 19:18

Też to znalazlem teraz. Co do zasady nie zmienia ten fakt wymowy mojej notki.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 17 kwietnia 2018 19:12
17 kwietnia 2018 19:21

Pewnie, nie ma problemu z dostępnością.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @parasolnikov 17 kwietnia 2018 19:13
17 kwietnia 2018 19:23

> LMGTFY

Przypomniałeś mi poularny za moich czasów RTFM! :-)
Teraz mój ulubiony to: tl;dr

 

zaloguj się by móc komentować

telok @przemsa 17 kwietnia 2018 19:21
17 kwietnia 2018 19:26

No zdecydowanie tak i tym bardziej dziwią te deklaracje naszych polityków o filosemityźmie.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 17 kwietnia 2018 19:26
17 kwietnia 2018 19:31

Te deklarcje - zazwyczaj - wynikają z politycznej poprawności i niewiele znaczą, choć oczywiście coś tam o wygłaszających je osobach mówią. Ogólnie jednak - moim zdaniem - to pustosłowie; paplanina bez głębszej refleksji.

 

 

zaloguj się by móc komentować

syringa @Slepowron 17 kwietnia 2018 18:07
17 kwietnia 2018 19:35

wyszła jego po polsku M JOnes -"Gwiazda i krzyż" Też powala

No i 3 tomy (własnie się ukazał tom 3. ks Prof Chrostowskiego "Żydzi Polska ..."  (cytuję z pamięci)  Ks Prof przez długie lata byl przewodniczącym ds dialogu polsko -zydowskiego i byl wtedy uważany za filosemitę. Aż nie zdzierżył (dlaczego? -dokładnie opisał) i poszedł sobie.

Na jego miejsce przyszedł ks Czajkowski "TW Jankowski" (ciekawe pseudo -prawda? )i juz wszystko bylo cacy

Proszę znależć w  "Europie" N. Daviesa str 1031 (kapsuła "Zły duch" -o pochodzeniu Hitlera i zbombardowaniu przez niego miasteczka w Austrii gdzie mieszkali jego "przodkowie"),  "ALtmark" str 449, (dlaczego zbombardowano Drezno,) i "Getto" str 372 .Wszystko z I wydania bo może w dalszych pocenzurowano

Być może za to musiał się ugiąć i zmienic totalnie front...

zaloguj się by móc komentować

bolek @telok 17 kwietnia 2018 19:00
17 kwietnia 2018 22:04

Przyznaję bez bicia, że nie do końca ogarniam te topograficzne niuanse ;-)

zaloguj się by móc komentować

bolek @przemsa 17 kwietnia 2018 19:01
17 kwietnia 2018 22:05

Nie mam zielonego pojęcia ;-)

zaloguj się by móc komentować

bolek @przemsa 17 kwietnia 2018 19:01
17 kwietnia 2018 22:13

Powiem więcej, Telok pisze bardzo fajnie :)

Mnie chodzi o to, że gdy 60-latek, urodzony rzut beretem od miejsca gdzie mieszkała duża żydowska społeczność, pisze

"Żydzi byli przez większość mojego życia czymś tak egzotycznym jak Indianie."

To mnie się "coś nie dodaje", że tak polecę klasykiem ;-) i włącza mnie się czerwona lampka... ;-)

zaloguj się by móc komentować

sannis @telok
18 kwietnia 2018 00:14

Koneczny to zgrana płyta. Jest coś lepszego Teodor Jeske Choiński. Myślę, że pospadacie z krzeseł.

https://pl.wikisource.org/wiki/Poznaj_%C5%BByda!/Charakterystyka_%C5%BByda

zaloguj się by móc komentować

qwerty @telok
18 kwietnia 2018 07:40

jest rok 2018 i wizja czy też wizje świata są dużo bardziej urozmaicone, ale reguły rozpoznawania cech/umiejętności/... dotyczą wszelkich grup ludzkich [społecznych, narodowościowych, środowiskowych, ..], czy potraficie zróżnicować zachowania sytuacyjne w ujęciu pochodzenia np. regionalnego/szkoleniowego/....; przykład: pozyskiwanie informacji podczas przesluchań musi uwględniać cechy środowiskowe i indywidualne;- co to oznacza? ano, że inaczej formułujemy założenia i tezy operacyjne wobec kryteriów pochodzenia - czyli: innaczej formułujemy pytania wobec Wielkopolanina/... , Niemca/Polaka/... i w odpowiedziach spodziewamy się określonych modelowań, a tak po prawdzie to mitologizowanie społeczności służy ich własnym celom i wywołuje schematyczne zachowania w otoczeniu, co łatwo daje sie dyskontowac na każdym polu - na którym celem jest kasa i władza

zaloguj się by móc komentować

qwerty @bolek 17 kwietnia 2018 22:13
18 kwietnia 2018 07:45

a może taka lampka?; miałem dwoch wspólników Polaka i Zyda, robili poza moimi plecami małe geszefty i pewnego wieczoru wspólnik Żyd przyszedł do mojego gabinetu i wręczył mi troche kasy, powiedział że kręcą na boku i to moja działka, a co zrobił Polak?

zaloguj się by móc komentować


qwerty @Godny-Ojciec 18 kwietnia 2018 09:10
18 kwietnia 2018 09:15

przecież i tak go nie znasz? chcesz poznać? i nie żyj mitami

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @qwerty 18 kwietnia 2018 07:45
18 kwietnia 2018 10:59

Nie będę zgadywał co zrobił ten Twój wspólnik, choć tak napisałeś że trochę sugerujesz... ale to co napisałeś wyżej to prawda. Ludzie mają strasznie sformatowane myślenie, m.in. "dzięki" Konecznemu, do tego stopnia, że stali się wyznawcami zasady "zabijmy wszystkich, Bóg rozpozna swoich". Pytanie czy to wina Konecznego? Czy ludzie zrozumieli o co mu chodziło? Czy taki Dugin ma prawo sięgać po jego dorobek?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @OdysSynLaertesa 18 kwietnia 2018 10:59
18 kwietnia 2018 11:08

formatowanie czy też modelowania: myślenia, reakcji, zachowań, ... jest istotą treningu w życiu społecznym; natomiast krytyczne spojrzenie na te wszystkie nazwijmy to 'wariactwa' skutkuje anatemą i bywa też, że gorszymi 'sankcjami'..; w tle jest zawsze dążenie do 'posiadania' jedynej i zawsze prawdziwej metodyki rozpoznawania i oceny realności, jak nie walka klasowa to rasa panów lub kasta lub cygan/żyd/polak/....., a pointa jest prozaiczna: co wymyśleć i jak wdrożyć aby zdobyć kasę i inych 'wybatożyć'

zaloguj się by móc komentować

qwerty @OdysSynLaertesa 18 kwietnia 2018 10:59
18 kwietnia 2018 11:10

kto jeszcze pamięta skąd to "zabijmy wszystkich ..."

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @qwerty 18 kwietnia 2018 11:10
18 kwietnia 2018 12:28

Właśnie o to chodzi że nie wie i nie pamięta, ale "instynktownie" zachowuje się dokładnie w ten sposób... Skądś to się bierze. Uważam że z kompleksów i strachu, zatracenia sensu istnienia, a świeckie teorie na jakie się powołują tego typu osobnicy biorą się wyłącznie z potrzeby moralnego usprawiedliwienia i zamaskowania własnych deficytów do których należy chciwość i potrzeba dominacji nad innymi (łącznie lub osobno)...

Czy Koneczny może za to odpowiadać? Moim zdaniem jemu nie chodziło o to jak najpiękniej zedrzeć i wybatożyć. To batożnicy złodzieje i mordercy chcą się udrapować w tego typu teorię jak Konecznego, najlepiej po dobrej stronie. Aczkolwiek nie należę już od dawna do jego fanów... Uważam biblijne "... już nie ma Greka ani Żyda..."

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @OdysSynLaertesa 18 kwietnia 2018 10:59
18 kwietnia 2018 13:15

Z rzezią miasta wiąże się anegdotyczna wymiana zdań pomiędzy krzyżowcami a opatem Arnaud, którą opisał ok. 20 lat po rzezi mnich Caesarius of Heisterbach. Zapytany jak krzyżowcy mają odróżniać katarów od chrześcijan Arnaud miał rzekomo odpowiedzieć: "Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich" (łac. Caedite eos! Novit enim Dominus qui sunt eius). Według Regine Pernoud Cezar z Heisterbach swe dzieło napisał około sześćdziesiąt lat po opisanych wypadkach i żadne źródło z epoki nie potwierdza tego, by takie słowa padły. Sam Cezar miał według niej "żywą wyobraźnię". Od 1866 żaden historyk nie traktował tego zdania poważnie.

Za wiki.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @rotmeister 18 kwietnia 2018 13:15
18 kwietnia 2018 13:27

I ja nie biorę poważnie tej historii... Pisałem o czymś innym.

zaloguj się by móc komentować

jotkit @Slepowron 17 kwietnia 2018 18:07
18 kwietnia 2018 18:06

"The revolutionery Jew" Michaela Jonesa jest przetłumaczony na polski przez Jerzego Morka i wydana w 2007 przez wrocławskie wydawnictwo "Wektory". Polski tytuł "Gwiazda i Krzyż".

zaloguj się by móc komentować

bolek @qwerty 18 kwietnia 2018 07:45
19 kwietnia 2018 18:13

" miałem dwoch wspólników Polaka i Zyda "

No widzisz, Ty przynajmniesz nie "pociskasz" żadnej "indiańskiej egzotyki" a swoje lata, zakładam, masz ;-)

zaloguj się by móc komentować

qwerty @bolek 19 kwietnia 2018 18:13
19 kwietnia 2018 19:15

żartobliwie - opowiem anegdotę, ktora pokazuję czego obywatele RP nie dostrzegaja w życiu społecznym;- w 1995r. sprzedawałem swoją kamienicę na Kazimierzu w Krakowie, jednym z elemntów była pozostałość po synagodze Na Górce, chałupę kupił mój ojciec w 1947r. od rodziny żydowskiej [zdążyli dzięki temu uciec do USA]  za 700 dolarów w złocie [akt notarialny], wiele srodowisk wiedzialo jaka cena i pewnego dnia do gabinetu mój dyrektor awizuje kilka osób z NY, weszli, podali wizytówki [kancelaria adwokacka z NY] i proponuja abym to im sprzedał dużo taniej niż żądam, bo oni są potomkami tych co sprzedali mojemu ojcu a mój tato kupił za tanio i byłoby pożądane aby oni to kupili lecz nie mają tyle kasy co chcę [chciałem 300tys. usd]  a mogą dać 30tys. usd bo tyle mają i byłoby to sprawiedliwe, niestety sprzedałem innym osobom, i jak z tego nauka?

a kiedyś opowiem jakie były reperkusje po ponad 20 latach, też pouczające

zaloguj się by móc komentować

bolek @qwerty 19 kwietnia 2018 19:15
19 kwietnia 2018 19:25

Piękna historia :)

Czekam na cd...

zaloguj się by móc komentować

qwerty @bolek 19 kwietnia 2018 19:25
19 kwietnia 2018 19:31

to będzie jak z Szekspira, ale jeszcze gra się toczy i jak zwykle dotyczy czego? kasy, kasy, ...

zaloguj się by móc komentować

telok @bolek 19 kwietnia 2018 18:13
20 kwietnia 2018 06:09

No, no – gdybym wiedział, że na takiego „szerloka” trafię, to bym tej notki pewnie nie napisał:) Tak poważniej, to mogę tylko powiedzieć, że do 1989 roku tematyka żydowska (poza wycieczką szkolną do Oświęcimia) nie istniała w moim środowisku.

zaloguj się by móc komentować

bolek @telok 20 kwietnia 2018 06:09
20 kwietnia 2018 06:37

" gdybym wiedział, że na takiego „szerloka” trafię, to bym tej notki pewnie nie napisał:) "

Żaden ze mnie "szerlok" ani 07 ;-) Chodziło mi o to, że pomimo wojny, roku 68, Żydzi byli, są i będą. Nikt otwarcie się nie afiszował ale i tak wszyscy wiedzieli who is who. Jeden miał wspólnika Żyda, drugi znajomego, itp.

Na 3 maja 7, w l. 90 została przeniesiona syngoga z Mickiewicza 26. Nie wiem czy to teren Bielska czy Białej ale zakładam w Twoim niedalekim sąsiedztwie ;-)

Przy ul. Cieszyńskiej 92 jest spory kirkut, który ciężko przeoczyć.

Tylko tyle i aż tyle ;-)

zaloguj się by móc komentować

telok @bolek 20 kwietnia 2018 06:37
20 kwietnia 2018 15:57

Muszę przyznać, że dziś rano, gdy przeczytałem Pana kolejne uwagi do mojej notki, to mi nieco ręce opadły. W notce napisałem o tym, że temat żydowski był dla mnie egzotyczny przez większość życia i Panu jak widzę to się nie spodobało. Z jakiego powodu to oczywiście nie wiem. Pan z dzisiejszej prespektywy stara się racjonalizować moje wspomnienia? To, że żadnego Żyda też nie poznałem jest oczywiście prawdą. Pewnie w życiu, czy pracy zawodowej spotkałem kogoś pochodzenia żydowskiego, ale tego akurat nie wiem i ta wiedza nie jest mi do niczego niepotrzebna.

zaloguj się by móc komentować

bolek @telok 20 kwietnia 2018 15:57
20 kwietnia 2018 17:47

" Muszę przyznać, że dziś rano, gdy przeczytałem Pana kolejne uwagi do mojej notki, to mi nieco ręce opadły. "

E tam, jak tylko "nieco" to do przeżycia ;-)

Pozdrawiam!

zaloguj się by móc komentować

telok @bolek 20 kwietnia 2018 17:47
20 kwietnia 2018 17:53

Pan jest z Bielska?

zaloguj się by móc komentować

bolek @telok 20 kwietnia 2018 17:53
23 kwietnia 2018 22:29

Nie, nie jestem.

Na koniec chciałbym dodać kilka słów wyjaśnienia.
Chociaż, z drugiej strony tłumaczą się winni, a ja nie mam sobie nic do zarzucenia, bo jak powiada słynny łodzki "bankrut" - jestem jaki jestem ;-)

Dzieło, nie bójmy się użyć tego słowa, Gabriela jest solą w oku wielu ludzi.
Próbują je ośmieszyć nasyłając różnych najmitów, którzy czasami po jednym komentarzu dostają kopa i muszą szukać kolejnego "emploi" aby ponownie bluzgnąć. I tak się to kręci.
Od czasu do czasu pojawiają się jednak bardziej wyrafinowani "komentatorzy". Czasami nawet próbują szczęścia jako "autorzy". Nie wyskakują od razu z bluzgami, w zasadzie zgadzają się z innymi, uśmiechają się nieszczerze aby w kolejnych komentarzach odsłonić całkowicie swoje prawdziwe intencję.

Dlatego też zareagowałem jak zareagowałem na tą "indiańską egzotykę".
Dobrej nocy...

zaloguj się by móc komentować

telok @bolek 23 kwietnia 2018 22:29
27 kwietnia 2018 18:28

Jak widzę, to Gospodarz okazał się prorokiem pisząc notkę pt. "Wszyscy będziemy ruskimi agentami".

Ja już zostałem zdemaskowany:)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować