-

telok : Wy tam telok nie kombinujcie i filozofa żałosnego z siebie nie róbcie

Artykuły użytkownika

Czy Pani Irena Lasota –walterówka - jest najlepszym wzorem dla niepodległościowej prawicy?

Zanim przejdę do tematu wywołanego w temacie notki, to może dwa słowa wyjaśnienia. Chciałem napisać notkę o oblężeniu Alezji, przez Juliusza Cezara i policzyłem sobie zapotrzebowanie na prowiant i furaż jego armii. Zrobiłem to pod Excelem, ale mimo pomocy i rad Parasola - za które oczywiście bardzo dziękuję – nie potrafiłem tego arkusza sensownie wkleić. Bywa i tak.

O Pani Lasocie, znaczy, że jest ktoś taki i jak wygląda, to wiem z Rzepy, bo ta Pani publikuje tam swoje felietony, o których tu oczywiście się wypowiadał nie będę.

Pani Lasota zaistniała w mojej świadomości dzięki obchodom Marca 68 w tym roku i uroczystym obchodom zorganizowanym z tej okazji na Uniwersytecie Warszawskim.

No i miałem tu klasyczny problem ze zrozumieniem przekazów. Przez k ...

telok
9 marca 2018 18:07

37     1267    4

„Alaska: Surviving the Last Frontier” – czyli Ludzie pokazani po ludzku

Ponieważ jest to kanał dość niszowy i pewnie oglądalność tej serii jest umiarkowana, więc tylko powiem, że jest pokazywana teraz kanale Animal Planet, ale jest to serial Discovery.

Teraz może kilka słów wstępu. Od kilku lat nie oglądam w TV programów informacyjnych, programów publicystycznych i tak mówiąc szczerze to niczego, poza programami z pasma Discovery, Animal Planet czy też Planet + (na tym programie pasjami oglądam „Świat z góry”) nie oglądam. No oczywiście sport oglądam. Jak widać, nie mogę z dumą powiedzieć, że odbiornik TV wywaliłem już dawno.

Moje dzieciństwo i młodość, to namioty, długie wycieczki po górach (bo pochodzę z Bielska-Białej), trochę harcerstwa i …

No oczywiście Autostop, za którego p ...

telok
6 marca 2018 19:03

23     898    5

Polskie formy grzecznościowe Pani/Pan – komu to przeszkadzało?

Może tak na początek sięgnę do epoki dinozaurów, czyli początku lat osiemdziesiątych, kiedy rozpoczynałem pracę w mojej firmie. Firma jest z branży tych tradycyjnych, z dość wojskowym nawet do dziś sposobem zarządzania.

Pamiętam szkolenia z lat osiemdziesiątych zarówno, jeśli chodzi o formę ich prowadzenia jak i treść. Prowadzący szkolenie był zawsze mężczyzną, w wieku mocno średnim i był ubrany w garnitur z krawatem oczywiście. Szkolenia były zasadniczo techniczne, ale zaliczyłem też kilka prowadzonych przez towarzyszy i tu wygląd wykładowcy był podobny. Szkolenia były dosyć nudne, ale bogate w wiedzę techniczną, a wykładowcy (poza towarzyszami) byli ludźmi o sporej wiedzy.

No i się rozgadałem, a notka miała być o formach grzecznościowych. Już się dyscyplinuję i wr ...

telok
3 marca 2018 11:32

101     2178    4

Roszczenia żydowskie 65 mld USD to rzeczywiste zagrożenie?

W notce pomijam bezzasadność prawną roszczeń żydowskich, jako rzecz oczywistą.

Od jakiegoś czasu środowiska żydowskie, a w ślad za nimi część publicystów prawej strony, straszy porządnych obywateli Polski jakimiś strasznymi roszczeniami związanymi z tzw. mieniem bezspadkowym Żydów polskich wymordowanych przez Niemców w czasie II WŚ.

Zanim przejdę do liczb, to może tytułem przypomnienia warto podkreślić, że Żydzi w II RP zasiedlali najliczniej wschodnią część Polski, tę którą były ZSRR zajął w ramach obrony swych ukraińskich i białoruskich „braci” (to akurat ok. 60% II RP). Decyzją Stalina, która zmierzała do osłabienia Niemiec i wiecznego skłócenia Polski z Niemcami, pozyskaliśmy tzw. Ziemie Odzyskane. Można powiedzieć, w kont ...

telok
2 marca 2018 16:45

92     1779    4

Z jakiego powodu Gabriel Maciejewski nigdy nie będzie miał startu do Michalkiewicza?

Oczywiście odpowiedź jest prosta. Pan Maciejewski używa zbyt wielu pojęć dosyć egzotycznych i jest człowiekiem o małej dyscyplinie przekazu.

Jak felieton piszą mistrzowie? No tacy jak Pan Stanisław Michalkiewicz?

Mistrzowie, w przeciwieństwie do Maciejewskiego, nawet się nie trudzą by ich felietony były oryginalne.

Konstrukcja notki Pana Stanisława jest zawsze taka sama. Jaki by nie był temat wywoławczy jego dzieła, to w nim zawsze musi być:

  1. Cytat ze Szpotańskiego, co nadaje lekkość;
  2. Cytat po łacinie z prawa rzymskiego, co nadaje głębię intelektualną;
  3. Nawiązanie do roszczeń żydowskich, co utwierdza w miłości do Polski;
  4. Przywołanie WSI, czy też zamiennie starych kiejkutów, które to przywołanie przekonuje czytelnika o tajemnej wiedzy autora;
  5. Zazwyczaj ...
telok
27 lutego 2018 19:11

24     1566    17

Forrest Gump – lektura obowiązkowa dla wyzwolonych kobiet

Zasadniczo to chciałem notkę zatytułować - Forrest Gump czyli duży może więcej, ale jakoś zdecydowałem się na inny tytuł, którego zasadność udowodnię w notce.

Notka jest oczywiście dedykowana Szanownej Pani Maryli, dobremu duchowi Szkoły Nawigatorów i Damie, która ze stoickim spokojem znosi moje impertynencje i nietaktowne wyskoki.

Zacznę może od cytatu z książki by mieć alibi. „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. Tak mawiała mam Forresta. To może być ostrzeżenie dla potencjalnych czytelników notki. Jakby, co to ostrzegałem.

Może jeszcze dwa słowa dla stworzenia nastroju. Odnalazłem w mojej biblioteczce książkę, o której mam napisać kilka słów i jest to dzieło zgryzione przez mojego pesa Fr ...

telok
24 lutego 2018 07:48

42     1042    5

„Nocny kowboj” - książka taka

Szanowna Pani Maryla wymusiła na mnie notkę o tomkach i ta notka spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Zasługa autora oczywiście wielka nie była, bo tomki i Szklarski, dla pewnego pokolenia, to temat młodzieńczych przygód związanych z wertowaniem atlasów i odkrywaniem egzotycznego świata.

W tej notce chciałem słów kilka napisać o książce, która mną wstrząsnęła, czyli tytułowym „Nocnym kowboju”. Autorem tej książki był James Leo Herlihy i jego minimalistyczny biogram na Wiki tłumaczy nam sporo z tego, co jest w tej książce.

Trzeba oczywiście zauważyć, że książka została sfilmowana i to jak. Nocny kowboj z Filmweb. Nawet nie wiedziałem, że film jest z roku 1969.

No i po tym nieco długim wstępie przystąpię do pisania zasadniczego tekstu ...

telok
23 lutego 2018 18:19

41     1226    3

Kochani Żydzi, ja wam dziękuję, ja wam bardzo dziękuję!

Nareszcie dzięki Żydom upadła z hukiem dziwaczna narracja o fantastycznych relacjach Polski z Izraelem. Dzięki naszym przyjaciołom Żydom upadł mit o wspaniałych relacjach Polaków z Żydami wpierany nam przez ostatnie dziesięciolecia. Przecież w IRP, pod zaborami i II RP Żydzi nigdy nie żyli razem z innymi obywatelami RP, ale zawsze żyli obok.

Żydzi w swojej masie nas Polaków po prostu nienawidzą i to jest fakt, który należy przyjąć do świadomości. Czemu tak jest to już nie jest problem do rozważania dla Polaka. Tak jest i już.

Może jednak nasze władze, wybierane wszak w wyborach powszechnych też to zrozumieją? Fundowanie Żydom, za pieniądze polskich podatników różnych instytutów, muzeów jak Polin, czy przeznaczanie kolejnych setek m ...

telok
22 lutego 2018 17:38

36     1466    12

Dla Szanownej Pani Maryli o uczelniach, z ukłonami.

Pani Maryla Szanowna była łaskawa w komentarzy pod notką Gospodarza zamieścić taki komentarz:

Anglia ma oxbridge, Francja tę Eccol cośtam... Mają od pokoleń szkoły elit. Chodzili do nich dziadkowie ojcowie i aktualni politycy. Z dowolnej opcji politycznej. Stojąc partyjnie po przeciwnych stronach (?) .... mają wspólną szkołę... kolor krawata studenckiej korporacji...itd...

Czy my, poza moskiewską szkołą dla dyplomatów ... mieliśmy coś takiego? No a ci z szkoły moskiewskiej....jakoś nam się nie podobają... nieprawdaz??:))[…]”

Czemu Anglicy, Francuzi, czy Amerykanie mają takie słynne uczelnie? No nie z tego powodu, że one są takie dobre, bo nie ma sensownego narzędzia do pomiaru, jakości uczelni. Te uczelnie są, dlatego postrzegane, jako dobre, ...

telok
19 lutego 2018 18:31

19     784    3

Rozliczanie PIT, czyli dlaczego jedni ludzie innym zrobili gehennę

Ponieważ należę do pokolenia ludzi, którzy świadomi byli już w latach siedemdziesiątych, a w tych tragicznych osiemdziesiątych potrafili wyrwać od komuny kawał przyjemnych wspomnień, więc nie zapomnę nigdy zdobyczy demokracji, czyli PIT.

Z tego, co czytam w Wiki, to ta zdobycz demokracji pojawiła się dopiero w roku 1991, czyli dwa lata, po naszej „wygranej” w wyborach 1989. Ja to jakoś inaczej pamiętam, ale to już chyba lata mącą pamięć.

Tu może dwa słowa dla młodzieży, która nieopacznie zapuści się w rejony mojej notki. Za komuny nie było PIT. Komuniści potrafili oskubać obywatela w inny sposób.

Nie będę tu pisał o słynnym ubruttowieniu wynagrodzeń, które miało je nominalnie doprowadzić do poziomu sprzed tajemniczego oskubywania przez k ...

telok
16 lutego 2018 21:34

24     1149    6

Hasło „tomki” i wszystko jasne

Ze sporą obawą o efekt zabieram się do napisania tej notki. No, ale czytelnicy piszą, więc redakcja odpowiada.

Oczywiście notka będzie o cyklu książek przygodowych, opowiadających o eskapadach Tomka Wilimowskiego i grupy jego przyjaciół. Autorem serii był Alfred Szklarski, postać bardzo ciekawa i warta odrębnego potraktowania. Co osobliwe, to pan Alfred został skazany na osiem lat za publikacje w niemieckich gadzinówkach, z czego odsiedział dwa.

Teraz może jednak wróćmy do tematu zasadniczego. Z tomkami spotkałem się po raz pierwszy za pośrednictwem mojej mamy, która nam dzieciom bardzo lubiła czytać książki przygodowe z pozytywnym przesłaniem. Poza tomkami były tam „Orinoko”, „Wyspa Robinsona” i inne takie.

To był oczywiście ...

telok
10 lutego 2018 09:51

62     1204    9

PiS-bolszewicy czy też PiS-faszyści? Kto da więcej?

No można by do tytułu notki dodać różne „dowcipne”, zdaniem ich autorów, określenia Pana Jarosława Kaczyńskiego, ale to już sobie może podarujemy.

Ja umawiałem się z PiS, przed wyborami na kilka spraw:

  1. Obniżenie wieku emerytalnego mężczyzn z 67 do 65 – zrealizowane.
  2. Program 500+ dla ograniczenia nędzy w Polsce – zrealizowane.
  3. Likwidacja gimnazjów, jako źródła patologii – zrealizowane.
  4. Uszczelnienie podatku VAT – zrealizowane, no i realizowane.

Pierwszy raz w moim dorosłym życiu, partia na którą głosowałem zrealizowała to co obiecywała. Poprzednio zawsze była wymówka związana z partnerem koalicyjnym, a teraz pewnie wymówek też by mogło być sporo, ale jakoś zrobili, co obiecali.

Ja ...

telok
8 lutego 2018 17:33

31     1130    2

Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu?

No ja wiem, że tytuł notki jest mocny, ale są tego powody. Na fali ostatniego zamieszania w stosunkach polsko-żydowskich zerknąłem sobie do Wiki i książki Pani dr Ewy Kurek i się zamyśliłem.

Po zamyśleniu, które trochę trwało, zdecydowałem się na napisanie notki.

Zacznijmy od sprawy bardziej oczywistej, ale niekoniecznie wystarczająco znanej. To będzie wykształcenie uniwersyteckie dowódców Einsatzgruppen (Grupy Operacyjne).

Co to były te Grupy Operacyjne?

No oddziały przeznaczone do masowego mordowania ludzi. Po napaści na Polskę Grupy Operacyjne masowo mordowały polską inteligencję, powstańców śląskich, księży i kto im tam nie pasował. Swoją zbrodniczą klasę pokazały jednak w całej okazałości od roku 1941, czyli wojny z sowietami. Moja notka nie ...

telok
2 lutego 2018 19:28

35     1271    3

„Tak czy inaczej”, czyli autobiografia Johna Cleese’a

Tak to ten pan, co zyskał międzynarodową sławę dzięki, uznawanej za zjawisko kosmiczne i takie tam, grupie o nazwie Latający cyrk Monty Pythona.

Pan John Cleese, był łaskaw napisać autobiografię, a ja dzięki wielkoduszności moich dzieci wszedłem w jej posiadanie. Prezent dostałem i przeczytałem, a po przeczytaniu się zamyśliłem. Tiaaa …

Może zanim napiszę kilka słów o książce to pozwolę sobie wkleić kilka fotek Johna, bo to dla obrazkowców będzie zajęcie i czytać dalej nie będą musieli.

Recenzować całej książki nie będę, bo i bardzo nie potrafię, ale chciałem zwrócić uwagę Szanownych Czytelników tej notki na kilka spraw, które zrobiły na mnie wrażenie.

Pierwsza sprawa, to po raz kolejny w biografii Brytyjczyka pojawia się proble ...

telok
27 stycznia 2018 13:32

53     1311    2

Praksyteles, czyli jak Grek unieważnił dzisiejszą sztukę

Kto to był Praksyteles? No kolo taki z Grecji, co to tworzył z powodzeniem rzeźby i to było dosyć dawno, bo lata jego działalności robią wrażenie. Kolo urodził się nie wiadomo kiedy, ale działał ponoć w latach od 380 do 330 p.n.e. Kawał czasu.

Jeśli popatrzymy na jego dzieła, to chyba każdy rzeźbiarz odłoży dłuto, bo takiego mistrzostwa i dziś nikt nie osiągnie.

Praksyteles w swoich czasach był traktowany jak dziś gwiazda rocka. Po jego dzieła ustawiały się kolejki i płacono za nie sensowne pieniądze.

To był artysta spełniony, co to potrafił zadbać o swoje interesy. Jeśli chodzi zresztą o artystów, to chyba dopiero w wieku XIX powstał mit o artystach, co to mieszkają w biedzie, a po śmierci okazują się geniuszami.

No dobra, ale o sztuce się nie mówi, ale ...

telok
26 stycznia 2018 14:46

41     1161    7

Ossendowski i jego biograf, który z nich ma ciekawszy życiorys?

Święta, Święta i prawie po Świętach. Mamy te swoje prezenty i ja też, bo byłem grzeczny, dostałem prezent. Tym prezentem jest książka „Ossendowski podróż przez życie” pana Witolda Michałowskiego.

Prezent oczywiście rozpakować należy i zacząć spożywać, więc tak uczyniłem i …

Trafiłem na takie akapity na samym początku, że się zamyśliłem. W tej biografii Ossendowski był prześladowany, ale po 1,5 roku w twierdzy za działalność rewolucyjną i chyba chwili problemów, zostaje sekretarzem Siergieja Juliewicza Witte.

Drugie moje zamyślenie, ale to już dotyczyło autora biografii spowodowało to zdanie:

„[…]Doszło do barteru – wymiany informacji. Załatwił mi dostęp do sławnego GARF-u – Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej. ...

telok
26 grudnia 2017 19:29

72     2171    7

Energetyka - Rynek mocy, czy to kolejny podstęp socjalistów?

Z dużym zainteresowaniem czytałem dyskusję na blogu Gospodarza dotyczące procedowanej ustawy o rynku mocy. Miałem z czytania tej dyskusji wiele radości, ale jednej sprawy pojąć nie mogłem i pojąć nie mogę. Jaka to sprawa? No niby oczywista. Z jakiego to powodu namiętni dyskutanci nie chcieli zapoznać się z uzasadnieniem ustawy, która jest dostępna bez problemu i liczy stron kilka.

Pod tym adresem jest uzasadnienie ustawy i inne ciekawostki:

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=1722

Na blogu gospodarza mamy niestety sporo paranoików, którzy specjalizują się w kasandrycznych wieściach. Przez jakiś czas straszono tam katastrem i dopiero jak opublikowałem odpowiedź z Ministerstwa Finansów, w której stało jasno, że MF nie ma takich plan&oa ...

telok
15 grudnia 2017 17:53

75     1335    5

Polityka, czyli cienie w jaskini

Powiem na początek, że posłużyłem się w tytule notki platońską jaskinią dla wykazania się erudycją. No żarcik taki, może nie najwyższego lotu.

Kompletnie nie rozumiem sytuacji z rezygnacją bardzo dobrze ocenianej przez obywateli Pani Premier i zmiany na tym stanowisku.

Chyba Bismarck był autorem prostej i oczywistej sekwencji "Ludzie nie powinni widzieć jak robi się kiełbasę i politykę" . No i niestety muszę przyznać mu rację, mimo że Prusak.

Są dwie skrajne koncepcje tworzenia polityki i rządzenia państwami. Jedna teoria daje całą władzę tworzenia w ręce oligarchii finansowej, co to potrafi wszystko kupić i zasadniczo ma przemyślany na lata plan drenowania ludzi z kasy. Druga koncepcja to odwołanie się do porównania polityki do Ruchów Browna. „Ru ...

telok
8 grudnia 2017 18:25

6     735    0

Elity to prawda czy mit tylko?

W naszych polskich płaczach opowiadających o naszej nędzy, podstawowym problem jest brak elit. Bo to wiecie, jedne elity Niemcy wymordowali, a drugie Ruscy. Tu mistrzostwem świata popisuje się Pani Eska, która odkryła, że te stare, dobre elity zastąpiły chamy, co się wodą brzozową mocno skrapiały – dla podkreślenia swojej elitarności jak myślę.

Polska i polskie dzieje nie są niczym nadzwyczajnym w przeciągu historii świata i cywilizacji. Powiem więcej – Polska miała ogromne szczęście w swoich tragicznych historiach.

Tu oczywiście można by opowiadać o dworach i dobrych Polakach, którzy w tych dworach tworzyli sieciową organizację polskości (cyt. za G. Maciejewskim). Można by tak długo i w zależności od autora ciekawie lub nudno.

Ja jednak chciałem pody ...

telok
2 grudnia 2017 15:07

38     1181    7

Rewolucja październikowa kabaretowa?

Muszę przyznać, że jak to czytałem to miałem niezły ubaw. No śmiech jednak mi jakoś przeszedł a po chwili i ogarnęła mnie groza. Wstęp jest jak myślę odpowiedni, więc teraz może pozwolę sobie zacytować opowieść.

„Kierenski przebywał w Sztabie Generalnym, zaprzątnięty złymi wiadomościami. O dziewiątej uświadomił sobie wreszcie, że jedynie oddziały frontowe mogą ocalić Piotrogród i tylko on może je wezwać. Ale nie mógł znaleźć samochodu, dopóki jego ludzie nie zarekwirowali Renaulta z ambasady amerykańskiej i niezgrabnej limuzyny Pierce Arrow. Pozostawiając swój rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w Pałacu Zimowym, Kierenski wyjechał z miasta.

W Smolnym trwały przygotowania do otwarcia Zjazdu, lecz Pałac Zimowy nie został jeszcze zajęty ani nawet oto ...

telok
26 listopada 2017 10:51

4     773    2

 Poprzednia  Strona 2 na 3.    Następna