-

telok : Wy tam telok nie kombinujcie i filozofa żałosnego z siebie nie róbcie

Artykuły użytkownika

Energetyka - Rynek mocy, czy to kolejny podstęp socjalistów?

Z dużym zainteresowaniem czytałem dyskusję na blogu Gospodarza dotyczące procedowanej ustawy o rynku mocy. Miałem z czytania tej dyskusji wiele radości, ale jednej sprawy pojąć nie mogłem i pojąć nie mogę. Jaka to sprawa? No niby oczywista. Z jakiego to powodu namiętni dyskutanci nie chcieli zapoznać się z uzasadnieniem ustawy, która jest dostępna bez problemu i liczy stron kilka.

Pod tym adresem jest uzasadnienie ustawy i inne ciekawostki:

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=1722

Na blogu gospodarza mamy niestety sporo paranoików, którzy specjalizują się w kasandrycznych wieściach. Przez jakiś czas straszono tam katastrem i dopiero jak opublikowałem odpowiedź z Ministerstwa Finansów, w której stało jasno, że MF nie ma takich plan&oa ...

telok
15 grudnia 2017 17:53

75     1261    5

Polityka, czyli cienie w jaskini

Powiem na początek, że posłużyłem się w tytule notki platońską jaskinią dla wykazania się erudycją. No żarcik taki, może nie najwyższego lotu.

Kompletnie nie rozumiem sytuacji z rezygnacją bardzo dobrze ocenianej przez obywateli Pani Premier i zmiany na tym stanowisku.

Chyba Bismarck był autorem prostej i oczywistej sekwencji "Ludzie nie powinni widzieć jak robi się kiełbasę i politykę" . No i niestety muszę przyznać mu rację, mimo że Prusak.

Są dwie skrajne koncepcje tworzenia polityki i rządzenia państwami. Jedna teoria daje całą władzę tworzenia w ręce oligarchii finansowej, co to potrafi wszystko kupić i zasadniczo ma przemyślany na lata plan drenowania ludzi z kasy. Druga koncepcja to odwołanie się do porównania polityki do Ruchów Browna. „Ru ...

telok
8 grudnia 2017 18:25

6     682    0

Elity to prawda czy mit tylko?

W naszych polskich płaczach opowiadających o naszej nędzy, podstawowym problem jest brak elit. Bo to wiecie, jedne elity Niemcy wymordowali, a drugie Ruscy. Tu mistrzostwem świata popisuje się Pani Eska, która odkryła, że te stare, dobre elity zastąpiły chamy, co się wodą brzozową mocno skrapiały – dla podkreślenia swojej elitarności jak myślę.

Polska i polskie dzieje nie są niczym nadzwyczajnym w przeciągu historii świata i cywilizacji. Powiem więcej – Polska miała ogromne szczęście w swoich tragicznych historiach.

Tu oczywiście można by opowiadać o dworach i dobrych Polakach, którzy w tych dworach tworzyli sieciową organizację polskości (cyt. za G. Maciejewskim). Można by tak długo i w zależności od autora ciekawie lub nudno.

Ja jednak chciałem pody ...

telok
2 grudnia 2017 15:07

38     1113    7

Rewolucja październikowa kabaretowa?

Muszę przyznać, że jak to czytałem to miałem niezły ubaw. No śmiech jednak mi jakoś przeszedł a po chwili i ogarnęła mnie groza. Wstęp jest jak myślę odpowiedni, więc teraz może pozwolę sobie zacytować opowieść.

„Kierenski przebywał w Sztabie Generalnym, zaprzątnięty złymi wiadomościami. O dziewiątej uświadomił sobie wreszcie, że jedynie oddziały frontowe mogą ocalić Piotrogród i tylko on może je wezwać. Ale nie mógł znaleźć samochodu, dopóki jego ludzie nie zarekwirowali Renaulta z ambasady amerykańskiej i niezgrabnej limuzyny Pierce Arrow. Pozostawiając swój rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w Pałacu Zimowym, Kierenski wyjechał z miasta.

W Smolnym trwały przygotowania do otwarcia Zjazdu, lecz Pałac Zimowy nie został jeszcze zajęty ani nawet oto ...

telok
26 listopada 2017 10:51

4     699    2

Jak się z Auschwitz na L-4 wychodziło

Wiem, że tytuł jest może szokujący, ale ja sam jestem w szoku. Wiedzą w miarę powszechną jest cudowne wyjście z Auschwitz przez W. Bartoszewskiego ze względu na stan zdrowia. Jest kilka hagad, jak to tam było, ale już to wiemy.

Jakoś tak czytając życiorys Jana Karskiego, co to jesteśmy z niego tacy dumni i co to mu pan R. konie oferował, natknąłem się na informację o jego bracie.

Co ciekawe, to Jan Karski ma zasadniczo nazwisko jak brat Kozielewski. No, ale zostawmy naszą duszeńkę Jana i popatrzmy na brata.

Marian Kozielewski7 maja 1940 w ramach prowadzonej przez Niemców akcji AB, wraz z 69 podległymi sobie oficerami policji dystryktu warszawskiego został aresztowany przez Gestapo i osadzony na Pawiaku. 14 sierpnia został wywieziony wraz z transportem 1666 wsp ...

telok
25 listopada 2017 19:01

35     1572    3

Czy II RP mogła mieć czołg klasy T-34?

Każdy przytomny człowiek odpowie na tak zadane pytanie pokazaniem kółka na czole. No, ale … Bazą dla T-34 była konstrukcja czołgu opracowanego przez amerykańskiego konstruktora J. Waltera Christie M1931 (te tajemnicze litery i liczby to model z 1931 roku). Jego firma to S Wheel Track Layer Corporation.

Co było w tym czołgu takiego nowatorskiego? No zasadniczo dwie rzeczy: pochylony pancerz i zawieszenie z przeniesieniem napędu, które pozwalało na osiąganie nieprawdopodobnych (w tamtych czasach) prędkości.

Z tym pancerzem to jest ciekawostka. W tamtych czasach broń przeciwpancerna operowała zasadniczo pociskami kinetycznymi. To znaczy, że był twardy pociski i trzeba mu było nadać dużą prędkość początkową by przebić pancerz (pamiętamy  że E=(m*v2)/2). By t ...

telok
25 listopada 2017 12:52

49     1396    6

 Poprzednia  Strona 2 na 2.